זוגיות
הדברים שחשוב לדעת על חיי הנישואין במאמרים ובוידאו מקצועי

זוגיות
הדברים שחשוב לדעת על חיי הנישואין במאמרים ובוידאו מקצועי

וידאו

זוגיות בצל הקורונה

התקופה הזאת היא תקופה משברית, אנחנו פועלים יותר מתוך מערכת רגשית ופחות ממערכת אינטלקטואלית, זה כמובן יכול להציף מתחים רבים שנמצאים בתוך המערכת הזוגית, זה יכול ליצור קשיים בתוך המשפחה, יש לזה כמובן השפעה על הילדים, וכל יום שעובר יכול להיות גרוע יותר מהיום הקודם. הקן המשפחתי עלול להפוך להיות ביצה תובענית של רגשות שליליים, חרדות, חששות, ואמנם המשבר הנוכחי יעבור כמו כל משבר אחר שבסופו של דבר חולף, אך הוא יכול להשאיר אותנו פצועים וחבולים, נפשית, זוגית ומשפחתית.
איך אפשר להתנהל אחרת?

לתוכן המלא »
וידאו

כשהאמון נשבר לרסיסים

אתם מרגישים נבגדים, מושפלים, האדם הקרוב אליכם ביותר, האדם שהבטיח לכם את אהבתו ואתם נתתם בו את אמונכם, התגלה כמי שפגע ביקר לכם, באמון, במערכת הנישואין הכל כך חשובה לכם.
בנקודה הזאת הכל עשוי לקרוס לכם מול העיניים, ממש כמו האדם שרואה שעוד רגע הוא מת וכל חייו חולפים לו מול העיניים, גם אתם, ברגעים האלה מסתכלים על כל חייכם המשותפים, אתם נזכרים בשבתות היפות, בחופשות, במסיבות ימי ההולדת, בחוויות המשפחתיות, באמירות החיוביות והמלבלבות, ואתם שואלים את עצמכם כל כך הרבה שאלות, למה? מה עשיתי? איך הוא עשה לי דבר כזה? האם כל זה היה אמיתי? האם חלק מזה היה נכון? מה אמת ומה שקר.

לתוכן המלא »
וידאו

כשאהבה נגמרת

כשרגשות אהבה דועכים, כשהחוויה שנגמרה לה האהבה שאולי היתה ופרחה פעם אבל עכשיו נמוגה, זה יכול להיות קשה, מתסכל, אך לעתים גם משחרר ומתלווים לזה רגשות מעורבים, אך שאלה אחת מרחפת בחלל לפחות אצל חלק מהזוגות שמרגישים שחלום האהבה הגדול התנפץ לו – מה עושים? האם יש בכלל אפשרות להמשיך בזוגיות שאין בה אהבה? האם זהו לא סימן שעם דעיכת האהבה גם תוקפו של הקשר פג?

לתוכן המלא »
וידאו

לדעת להעביר מסרים שליליים

אתם רוצים לומר לבני הזוג שלכם שמשהו בהתנהגות שלו מפריע לכם. ניסיתם לעשות את זה יותר מפעם אחת אבל זה לא עובד. לא רק שהמסר לא עובר, הם גם מגיבים לכם בתוקפנות או בהסתגרות, הקושי שלכם נשאר תלוי באוויר ועכשיו התווסף קושי חדש, בני הזוג שלכם לא מבינים אתכם. אתם גם יודעים שזה יחזור על עצמו שוב ושוב, וזה פותח מעגל קסמים שלילי שמתחבר למעגלים נוספים שגורמים לכם להרגיש בודדים ולמערכת הנישואין שלכם להיות מעיקה ושלילית. איך אפשר לומר לבני הזוג שלנו מה מפריע לנו בהם, ולצפות שהפעם זה יישמע, יובן, ואולי אפילו סוף סוף ייפתר.

לתוכן המלא »
וידאו

לעצור את ההסלמה

מריבות צעקות לעתים בכיות, משפטים צורמים ודברים שזוגות רבים היו רוצים מאוד מאוד לשכוח זהו סרט רע שמלווה הרבה מאוד זוגות, שהיו רוצים לחיות בחיים מאושרים, אבל המריבות מתישות אותם, הורגות אותם, איך אפשר לריב בלי להיות מותשים – תתפלאו, זה אפשרי.

לתוכן המלא »
וידאו

הצעד הראשון בעבודה על זוגיות

מה הסיבה שהרבה זוגות מנסים לעבוד לא מעט זמן על מערכת הנישואין שלהם ולא מצליחים. מובילה אותם חשיבה הגיונית שאומרת "יש לנו בעיות, הן נערמו עם השנים, ולכן אנחנו צריכים לשבת, לפתוח דף חדש, והם באמת מנסים לפתור את הקשיים ממקום טוב, אבל זה לא עובד. מהר מאוד הם מגלים שהמערכת חוזרת לסחרור הקודם שליווה אותם במשך שנים, מה הסיבה שזה קורה? מדוע אנשים כל כך חכמים ורציניים עם רצון וכנות גדולה לא מצליחים לפתור את הבעיות שלהם, ואיך ניתן בכל אופן לעשות את זה בצורה מועילה יותר?

לתוכן המלא »
וידאו

זוגיות בתקופת החגים

נתונים סטטיסטיים ברורים מראים שבתקופה שלאחר החגים, במיוחד לאחר חגי תשרי יש עלייה גבוהה באחוזי המתגרשים. אם ניקח בחשבון את אותם שעדיין לא מרשים לעצמם להתגרש פורמלית אבל מתנתקים האחד מהשני ובעצם מתגרשים רגשית, וכמו כן, אם ניקח בחשבון את אלו שפונים לתהליכי ייעוץ וטיפול, נראה שאנחנו מדברים בעצם על תנועה גדולה מאוד של זוגות שלאחר החגים מתמודדים עם שברי הנישואין – הם עשויים לפנות לעורכי דין, למטפלים, או להתבוסס בתוך ביצת המצוקה האישית שלהם מבלי לעשות עם זה דבר. מה עושים? למה בכלל זה קורה? איך מתמודדים עם התקופה הזאת?

לתוכן המלא »
זוגיות

נפרדים ואוהבים

"שנים אני נלחם על עצמאות, אני חושב שגם לאה נלחמת כל הזמן הזה על עצמאות, ואנחנו בעצם עושים בדיוק את הדבר ההפוך, אנחנו מוכיחים כמה אנחנו לא עצמאים, כמה אנחנו מחוברים כל כך האחד לשני, אבל… כמו שאמרת.. חיבור כזה לא טוב… אהבתי את המשפט הזה, אני מכיר אותו.. "אי אפשר איתה אי אפשר בלעדיה"… דוד ולאה (שמות בדויים) ממחישים לנו את תמצית העבודה הפרדוקסאלית בנישואין, על פיה, אם אנחנו רוצים להיות אוהבים עלינו להיות נפרדים. האמנם? במאמר הבא נסביר טפח חשוב מתהליך משמעותי

לתוכן המלא »
זוג אוכלים במסעדה
זוגיות

למה בחרנו דווקא את הבן זוג הזה?

הסיבות לחתונה נראות כל כך מובנות מאליהן, עד שההרגשה היא שעצם השאלה למה אנחנו מתחתנים מגוחכת. הלא כולם מתחתנים, זה טבע העולם, גבר צריך אישה ואישה צריכה גבר. המציאות מורכבת הרבה יותר. כשאנחנו יושבים ומבררים מדוע התחתנו ומדוע נשאנו לבני זוגנו, בדרך כלל נצביע על שיקולים מודעים, כמו הרגשנו שזה פשוט זה, החיוך שלו משך את ליבי. אבל מה באמת מסתתר מאחור?

לתוכן המלא »
זוגיות

כשעמי ושירה רצו להתגרש

כשנישאו, היו עמי ושירה מסורים זה לזה, וכל מאוויים היה לחשוב האחד על השני. עמי גדל בפנימייה מגיל שתים עשרה, ושירה גרה אצל משפחה אומנת מגיל חמש ומאוחר יותר הכניסוה לפנימייה. שניהם חיכו בכמיהה להקים משפחה שונה, בריאה ומלוכדת יותר. אך היה להם קשה מנשוא לראות את הקן שבנו מתפורר לנגד עיניהם

לתוכן המלא »
זוגיות

השאילו עצמכם לבני זוגכם

הסיבה שזוגות רבים מדווחים על התפוצצות התקשורת ביניהם, נעוצה בקושי הגדול של שני הצדדים לחוש אמפתיה כלפי האחר. ראיית הדברים מנקודת מבטו של הזולת, נעוצה בכך שכל אחד מהצדדים מסוגל להניח זמנית את חווייתו הסובייקטיבית ולהשאיל את עצמו לתפיסת חווייתו של השני

לתוכן המלא »
זוגיות

בין קבלה להסכמה

לעתים עובר זמן רב עד שאנשים מצליחים להפנים את ההבדל בין קבלה להסכמה. ההבחנה ביניהם היא חיונית ביותר לתקשורת אמפתית, ועונה על הקושי ותחושת האיום שעשויים בני הזוג לחוש כאשר הם אמפתיים לבני זוגם

לתוכן המלא »
זוגיות

השקעה זוגית או התפתחות אישית

זה עתה הפציע תינוק קטן לעולמנו הגדול והמורכב. לידתו הפיזית התרחשה לה בסיומם של תשעת ירחי לידה, ובעוד מספר שבועות יכנס היצור הרך והבוסרי הזה לתהליך מורכב ביותר של לידתו הנפשית. סופו של תהליך הלידה הנפשית יהווה תחילתו של מסע התפתחות ארוך טווח הנמשך לאורך כל החיים – ההתפתחות האישית! מהי המעבדה הטובה ביותר להתפתחות אישית? כיצד תהליך הצמיחה יכול להתחמק מאתנו למרות שאנו מכירים בחשיבותו הרבה?

לתוכן המלא »
זוגיות

מיתוס ונישואין

אם נשפוט על פי כמות המיתוסים שנקשרו במהלך ההיסטוריה לתחום הנישואין, נוכל להיווכח כי המיתוס מאפשר לאנושות ליצוק תוכן הגיוני לתופעה בלתי הגיונית בעליל, של אנשים חכמים ונבונים, מנוסים וממולחים, המסוגלים להרים פרויקטים חובקי עולם בעשר אצבעותיהם ולצבור הון רב וקשרים חוצי ארצות ותרבויות, אך אינם מצליחים במשימה הטבעית והבסיסית ביותר בטבע – לחיות בשניים

לתוכן המלא »
וידאו

הסליחה כתהליך

הסליחה היא אמצעי לשנות את המציאות. אין הכוונה לאמירת סליחה פשטנית באופן שבו אנו נתקלים בו מידי יום אין ספור פעמים, הסליחה האמיתית היא תהליך המצריך התבוננות פנימית, אהדה לזולת, אמפתיה ויכולת לימוד זכות על האחר. ובדרך כלל, תהליך זה לא יתאפשר באמת, אלא אם כן, הנפגע חווה את מלוא הכאב מהפגיעה שעבר

לתוכן המלא »