כלכלת אסימונים

כלכלת אסימונים זוהי שיטה שמיושמת במחלקות פסיכיאטריות כמו אצל בני נוער המתנהגים בהתנהגות עבריינית, ומיישמים אותה גם בגני הילדים.

כלכלת אסימונים באה לעודד התנהגויות חיוביות ולבטל התנהגויות שליליות. מתנהגים על פיה בגני ילדים כאשר ילדים צוברים נקודות, מדבקות, כוכבים וכדו' על התנהגות טובה, ומובטח פרס למי שזוכה במספר מדבקות או כוכבים גדול יותר. אבל היא גם שיטת טיפול התנהגותית שהתפתחה בשנות השישים.

בשיטה זו, התנהגות חברתית חיובית מתוגמלת  ב"אסימונים" אותם יכולים המטופלים להחליף בחיזוקים חיוביים עבורם. שיטה זו התפתחה תחילה במסגרות טיפוליות סגורות ונועדה לעיצוב התנהגותם של פסיכוטיים ומכורים לחומרים שונים, אך היא יעילה גם לטיפול בהפרעות התנהגות ובעיות חרדה אצל ילדים. וריאציה אחרת של טיפול זה היא שימוש בחיזוקים חיוביים: הענקת פרסים או תגמולים על רכישת התנהגויות חדשות (ללא תיווך של אסימונים). אישה המנסה לשפר את מיומנויות האסרטיביות שלה, לדוגמא, תוכל להבטיח לעצמה קניית תכשיט חדש לאחר שתצליח להזמין לקפה שותפה לעבודה (וינברגר, 2016).

בעיקרה, השיטה כוונה לשימוש עבור מבוגרים, ואפשר לראות שגם כיום היא נהוגה בעיקר בתחום החינוכי. מבקרי השיטה טוענים, שהשימוש בה מועיל לשינוי התנהגותי זמני ומקומי בלבד, שאינו תקף מחוץ להקשר שבו היא הופעלה או לאחר שהופסקה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד
error: