על דיכאון לידה

<b> הרב  יאיר אביני</b>

הרב יאיר אביני

יועץ נישואין ומשפחה, מדריך חתנים, מנחה קבוצות, סופרוויזר, פסיכותרפיסט, ילדים ונוער בסיכון

אפרת, וכמותה נשים רבות החוות דיכאון לאחר לידה, מדווחות על ההשלכות מהבחינה הרגשית של הדיכאון, שהתאפיינו בתחושות של עצבות, ייאוש, חוסר תקווה, איבוד עניין והנאה, ביקורת עצמית ושנאה עצמית, חרדה, אי-שקט ותחושת מתיחות כללית. גם במישור הקוגניטיבי חלה ירידה משמעותית בקצב החשיבה, הופיעו קשיי ריכוז וקשיים בקשב, ואף ירידה בזיכרון וקושי לעבד מידע ולקבל החלטות

כדאי גם להפנות את תשומת הלב לנקודה נוספת שידועה פחות. מחקרים שנערכו (גולדצוויג 2004) העלו, שלא רק הנשים סובלות מדיכאון אחר לידה. גם הבעלים/האבות עשויים להיות שותפים לדיכאון הזה (ולא רק בגלל שהאישה בדיכאון.) מחקרים אלו העלו שכ18% מהבעלים/אבות בלידה הראשונה, חווים את אותם תופעות של דיכאון בעקבות הלידה.

הם גורמים לנו לחייך, להיות מוצפים ברגשות אהבה, אושר וגם גאווה. אך תחילתה של הדרך מאופיינת בקרב אימהות רבות בתחושות דיכאון. על הנורמאלי שבלא נורמאלי – במאמר הבא.

קול צלצול הטלפון בשעת הלילה המאוחרת, לא העיד על הדרמה שמתחוללת מאחוריו. קולו של הגבר הביע חוסר אונים מוחלט. "אשתי בוכה, אני לא יודע כבר מה לעשות, שום דבר לא טוב לה". כשבקשתי לשוחח עם אפרת (שם בדוי), היא בקושי הצליחה לספר, בקול ענות חלושה, כשהבכי חונק את גרונה, על תחושות של כבדות שהיא חשה, אי אכפתיות וחוסר סבלנות לכלום. "אבל אני לא מבינה למה זה קורה לי, זאת בכלל לא אני" היא אומרת, "אין לי סבלנות לכלום, אני לא מצליחה לקרוא, לא מצליחה לארגן את הילדים, אפילו לקובית השוקולד שתמיד עוזרת לי להתאושש, אין לי טיפת חשק". כשאפרת הגיעה לפגישה, העיניים שלה היו כבויות. ברור מקיף העלה, שאפרת, שזכתה 5 חודשים קודם לחבוק את בנה השני, היא מבין רבע מכלל הנשים (25%) שחוות דיכאון שלאחר הלידה. המחשבה על כך שאולי היא "אימא לא טובה" מאחר ואינה מסוגלת לטפל בתינוק ובאחותו הגדולה יותר כפי שציפתה מעצמה, הייתה מבחינתה בלתי נסבלת. התפקוד הלא מושלם שלה, נתפס בעיניה כהוכחה לכך שהיא אינה יכולה ואולי אפילו אינה ראויה להיות אימא, שהרי היא כל כך "לא יוצלחית" כלשונה. כשהצבעתי בפניה על העובדה שהיא סובלת מדיכאון שעלול להגיע לאחר הלידה, היא חשה לרגע הקלה לשמוע שהסימפטומים שלה אינם "מוזרים". אבל מה זה אומר בעצם, מה אני בדיכאון?!" – נרתעה, כשמבט של בהלה על פניה.

מהו דיכאון

הדיכאון ובכללו גם דיכאון אחר לידה הינו הפרעה נפשית, המתאפיינת בירידה ניכרת במצב הרוח, בפעילות, בהתעניינות בנעשה בסביבה, ביכולת ליהנות ובאנרגיה החיובית בכלל. הטיפול בדיכאון מחייב התערבות מקצועית מעבר לתמיכה הסביבתית הנחוצה, מאחר ובדיכאון קיים גם סיכון שהחולה יפגע בעצמו. הירידה הכללית והמשמעותית במה שמכונה "מצב הרוח" מביאה עמה סבל רב, וירידה משמעותית ברמת התפקוד בכל המישורים; במישור הרגשי, הקוגניטיבי, התפקודי והפיזיולוגי. אפרת, וכמותה נשים רבות החוות דיכאון לאחר לידה, מדווחות על ההשלכות מהבחינה הרגשית של הדיכאון, שהתאפיינו בתחושות של עצבות, ייאוש, חוסר תקווה, איבוד עניין והנאה, ביקורת עצמית ושנאה עצמית, חרדה, אי-שקט  ותחושת מתיחות כללית. גם במישור הקוגניטיבי חלה ירידה משמעותית בקצב החשיבה, הופיעו קשיי ריכוז וקשיים בקשב, ואף ירידה בזיכרון וקושי לעבד מידע ולקבל החלטות. התפקוד היום יומי נפגע גם הוא. המראה הכללי כבר אינו מטופח כבעבר, והחזות כולה המשקיפה מהמראה היא חזות עייפה וכבויה. לעתים לא רחוקות הסובל מדיכאון ימנע מלעשות פעולות שגרתיות וקלות כגון אכילה ושמירה על ניקיון. במישור הפיזיולוגי ניתן להבחין בסימפטומים של כבדות בתנועה, חוסר מרץ, כאבי ראש וכאבים בבטן ובחזה.

דיכאון לאחר לידה

רוב הנשים היולדות חוות סוג של מצוקה נפשית לאחר הלידה. המצוקה הנפשית אינה אחידה והיא מתחלקת לשלושה סוגים שונים של תחושות; תחושת דכדוך, דיכאון, והפרעת פסיכוזה שעליה לא נרחיב במסגרת זו עקב נדירותה היחסית.

תחושת הדכדוך (THE BLUES) לאחר הלידה, שמופיעה כ-4 ימים לאחר הלידה ונמשכת עד כ-10 ימים אחריה, הינה תופעה מצויה מאד. אצל רוב הנשים שחוות לידה (כ-75%) יופיעו בימים אלו תחושות של אי שקט, בכי פתאומי ושינויים תכופים במצב הרוח. מצב זה הינו טבעי ונורמאלי, אם נזכור את הקשיים המרובים המתלווים לכל תהליך הלידה. לאחר הלידה, כאשר כל עצב בגוף משווע למנוחה מוחלטת, דווקא אז נדרשת האם להתמסרות מוחלטת לתינוק (שהרי אין מי שיכול למלא את מקומה של האימא) והתוצאה היא ימים טרופים ולילות ללא שינה סדירה. וכל זה בזמן שכל המערכת ההורמונלית בגופה עוברת שינויים משמעותיים, ושפעמים רבות נוספת לכל זה גם התחרות שמתחרים הילדים האחרים על תשומת ליבה (לעיתים קרובות מצטרף גם הבעל לתחרות על תשומת ליבה…), ולא נשכח את הבית שאמור לתפקד בצורה סבירה… תחת מציאות לוחצת כל כך, שמתנקזת לצומת חיים כזו, אין כל פלא ששלוות נפשה של האישה עומדת בפני ניסיון לא קל, ואכן רבות הן הנשים המשדרות קושי ומצוקה נפשית עקב אי יכולת הכלה למאמץ מוגבר שכזה. הבשורה המשמחת היא שמצב דכדוך זה הינו קצר מועד, והטיפול הנדרש לו זמין על ידי הסביבה הקרובה; תמיכה רגשית, הקשבה והבנה, מודעות לעובדה שמדובר במצב חולף והושטת עזרה פיזית בחיי היום יום, מקלים משמעותית על התחושות הלא נעימות האלה, כך שבעזרת השם הקשיים הטבעיים והנורמליים לתקופה זו חולפים ללא השארת צלקת ובמהירות.

ישנם מקרים בהם לא יהיה די בתמיכה מהסביבה הקרובה. מבין 25% מכלל הנשים היולדות, יתכן כי מסיבות שונות תתפתח תחושת הדכדוך לכלל דכאון (POSTPARTUM DEPRESSION), דיכאון שעלול להופיע עד כשנה לאחר הלידה עצמה. הסיבות לכך הינן שונות ומגוונות; חלקם סיבות פיזיות כמו הירידה החדה בהורמונים נשיים, שינויים בתפקוד של בלוטת התריס, שינויים ברמת הקורטיזון וכדו', וחלקם עקב סיבות רגשיות כגון יחס אמביוולנטי ללידה, יחסים קונפליקטואליים בבית, הפרעה רדומה בעבר וכדו'. לא נוכל במסגרת הזו לפרט ולהרחיב בסיבות השונות, אולם די לנו בעצם ההבנה שהסיבות הרבות שעלולות לגרום להופעת הדיכאון, מצביעות עד כמה זה "נורמלי" להרגיש "לא נורמלי" בתקופת חיים זו. האבחנה המוקדמת של הדיכאון והטיפול בו, מבטיחים קיצור משמעותי של תקופת הסבל וזמן החלמה מהיר יותר. כדאי לדעת שלצורך אבחון ראשוני ניתן להיעזר בשאלון שמופץ בתחנות 'טיפת חלב' (EPDS) ככלי סינון ראשוני לגילוי הבעיה, על מנת לפנות לאבחון מקצועי במידת הצורך. לעיתים קרובות מדי קורה, שאי הידיעה על המיוחדות הרגישה של תקופת הלידה, ועל ההשלכות העלולות להיות מאי שימת לב לקושי ולמצוקה של היולדת, גוררת אחריה נזקים מצטברים לזמן ארוך.

הטיפול

הטיפול בדיכאון אחר לידה יהיה בדרך כלל כמו כל טיפול בדיכאון, שעל פי רוב משלב טיפול פסיכיאטרי יחד עם טיפול פסיכולוגי. במקרים הקלים יותר יספיקו בדרך כלל התמיכה והאמפתיה שניתן לתת בבית, יחד עם העזרה הפיזית במטלות היום יומיות. במקרים המעט מורכבים יותר, תתכן בהחלט עזרה של תרופות נוגדות דיכאון (כדוגמת פרוזאק, סרוקסט, ציפרמיל, פבוקסיל, לוסטרל), יחד עם הטיפול הפסיכותרפויטי על ידי שיחות, שעוזר מאד לארגן מחדש את כוחות הנפש שהיו בנסיגה, ולא אחת תקופה משבר זו עשויה להיות קרש קפיצה לצמיחה והתחזקות גבוהה יותר. חשוב לדעת שללא טיפול מקצועי ונכון, ימשיכו חלק מהיולדות לסבול מהסימפטומים של הדיכאון לתקופה ארוכה. האחריות הגדולה לפנות לטיפול אינה רק לטובת האם היולדת. במקרים רבים נוכל לראות שההשלכות של התפקוד הלקוי בתקופת חיים זו, השפיעו גם על הרך הקטן. בעקבות אי יכולתה של האם לתפקד, תתכן תופעה של חוסר טיפול ומעקב אחר הגדילה של התינוק, כשבמקרים מסוימים נצפו השלכות של תת התפתחות מוטורית ורפלקסים ירודים אצל התינוק.

דיכאון אחר לידה אצל גברים

כדאי גם להפנות את תשומת הלב לנקודה נוספת שידועה פחות. מחקרים שנערכו (גולדצוויג 2004) העלו, שלא רק הנשים סובלות מדיכאון אחר לידה. גם הבעלים/האבות עשויים להיות שותפים לדיכאון הזה (ולא רק בגלל שהאישה בדיכאון.) מחקרים אלו העלו שכ18% מהבעלים/אבות בלידה הראשונה, חווים את אותם תופעות של דיכאון בעקבות הלידה. ההשערות לקיומה של תופעת הדיכאון בקרב גברים לאחר הלידה שונות. נכון שאי אפשר לתלות סיבות הורמונאליות שיעוררו את הדיכאון הזה, אולם התחרות על תשומת הלב של האישה שמטבע הדברים עוברת כעת לתינוק הנולד, ותחושת האחריות שחש האב הטרי והצעיר, הינן סיבות מספקות שעלולות לגרום לדיכאון אצל חלק מהגברים. הסימפטומים של הדיכאון יהיו החל מתגובה של תחלואה פיזית, עצבנות והתכנסות לתוך עצמם, עד לתגובות מאשימות כלפי אשתו/האם. למרות שמציאות דיכאון אחר לידה אצל גברים הינה במידה פחותה משמעותית מאשר אצל הנשים, אולם כדאי להיות מודעים לקיומה של תופעה זו, ובמיוחד בלידה ראשונה.

לסיכום, המודעות למציאות ושכיחות הדיכאון לאחר לידה בקרב ציבור הנשים היולדות, וההבנה שהפתרון הקל לטאטא מתחת לשטיח בעיות אינו פותר אותם אלא רק מעצים אותם, יכולה לחסוך הרבה סבל מיותר ולהביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
error: